Pohajda Jaroslav

Spôsob separácie formaldehydu z reakčných plynov

Načítavanie...

Číslo patentu: 245087

Dátum: 15.12.1987

Autori: Jošt Karel, Mareeek Jioí, Papež Stanislav, Pohajda Jaroslav, Eeoovský Václav

MPK: C07C 47/04

Značky: separácie, formaldehydu, spôsob, reakčných, plynov

Text:

...cirkuluje roztok a tretí sa skrápa ~čerstvou vodou. Inertné plyny odchádzajúce z absorbéra opúšťajú proces alebo sa môžu dalej spracovať.Roztok získaný V absorpcii sa vedie do rektifikačnej kolóny na oddelenie metanolu od produktu. Na rektifikačné oddelenie metanolu, ktorý sa do procesu recykluje, od produktu sa využíva merná teplo ochlade~ nia reakčíiých plynov bezprostredne za katalyzátorom, a to cirkulaoiou roztoku medzireaktorom a...

Zapojení ke snížení korozivních vlastností vodíku

Načítavanie...

Číslo patentu: 232854

Dátum: 01.01.1987

Autori: Pohajda Jaroslav, Váhala Josef

MPK: C01B 3/02

Značky: vodíku, vlastností, korozivních, snížení, zapojení

Zhrnutie / Anotácia:

Účelem vynálezu bylo snížit obsah chloru v demerkurizovaném vodíku z amalgamové elektrolýzy. Tohoto cíle se dosáhne tak, že je za sebou postupně zapojen elektrolyzér pro amalgamovou elektrolýzu, demerkurizační stanice a absorbér s výplní ocelového materiálu,. tj. špon hoblin atd. Zbytkový chlor reaguje s touto ocelovou výplní.

Způsob aktivace grafitu pro rozklad alkalických amalgamů

Načítavanie...

Číslo patentu: 219138

Dátum: 15.07.1985

Autori: Pohajda Jaroslav, Hodál Emil

Značky: amalgamů, grafitu, aktivace, způsob, rozklad, alkalických

Zhrnutie / Anotácia:

Účelem vynálezu bylo nalézt efektivnější způsob aktivace grafitu pro rozklad alkalických amalgamů. Tohoto cíle se dosáhne tak, že se grafit impregnuje roztokem soli železa a po vysušení se na něj působí alkalickým médiem jako je hydroxid, uhličitan, amoniak, atd. Takto preparovaný grafit se žíhá při teplotě 150 až 500 °C. Celý postup se opakuje s výhodou 2- až 7krát, aby obsah železa v aktivovaném grafitu byl 2 až 5 %.

Způsob elektrochemického rozpouštění ruthenia

Načítavanie...

Číslo patentu: 215865

Dátum: 15.07.1984

Autor: Pohajda Jaroslav

Značky: rozpouštění, elektrochemického, ruthenia, způsob

Zhrnutie / Anotácia:

Účelem vynálezu bylo nalézt účinný a jednoduchý způsob elektrochemického rozpouštění ruthenia. Tohoto cíle se dosáhne tak,že se elektroda zhotoví z práškového ruthenia a ohraničí průlinčitou přepážkou. Elektroda je protékána kyselinou směrem a elektrody ven přes přepážku. V průběhu rozpouštění se prášková elektroda střídavě polarizuje anodickým a katodickým proudem.

Způsob rozmělňování grafitu

Načítavanie...

Číslo patentu: 222583

Dátum: 01.02.1984

Autori: Kříž Ivan, Pohajda Jaroslav

Značky: grafitu, způsob, rozmělňování

Zhrnutie / Anotácia:

Účelem vynálezu je usnadnit rozmělňování grafitu na běžných mlecích zařízeních. Tohoto cíle se dosáhne tak, že k rozmělňovanému grafitu se přidává zdrsňující látka jako je písek, škvára, anorganické soli atd. v množství 0,5 až 40 % hmot.